Prof. Bradji, Abdallah




Teaching for the first semester of 2022--2023

1. Master 1 of "Mise en Forme": course on the Numerical Analysis and Programming in the Department of Metallurgy
Tuesday
13h30-- Not yet confirmed



2. Algebra (TDs)-First year graduation

Tuesday
9h45--11h15: G3 Room H2. 11h30--13h: G6 Room H6



Teaching for the second semester of
2021--2022



1. Master 1 in  Department of "Genies de Procedes": course on Numerical Analysis (Including: FV, FD methods).

Monday
10h30--11h30 (Course): Amphi 13. 11h45--12h45 (TD): Room 11. 13h--14h (TD): Room 12



2. Master 1 in  Department of Electromechanical Engineering (Maintenance): course in Finite Element method and Applications

Monday
8h--9h (Course): AG49/50. 9h15--10h15 (TD): AG49/50. 14h15--15h15 (Maint1/Maint2): Room of Simulation


3. Master 1 of "Genie Metallurgie": course on "Calcul Numérique et Modelisation"

Wednesday
13h--14h:  Course  Room-AG57


4. Overtime in ENSMM (Ecole Nationale Superieure des Mines et de le Métallurgie). Numerical Analysis for second year undergraduation

First week

Wednesday
8h--09h: Room 7 (TD-G3), 09h--10h: Room 14 (TD-G2), 10h--11h: Room 1 (TD-G1)
Thursday
8h--10h: Amphi 1 (Course),  13h--15h: Room 3 (TD-G5), 15h--17h: Room 2 (TD-G4)

Second week

Wednesday 8h--10h: Room 1 (TD-G1), 10h--12h: Room 14 (TD-G2)
Thursday
8h--10h: Amphi 1 (Course),  13h--14h: Room 3 (TD-G5), 14h--15h: Room 8 (TD-G4), 15h--17h: Room 7 (TD-G3)



Teaching for the first semester of
2021--2022




1. Master 1 of "Mise en Forme": course on the Numerical Analysis and Programming in the Department of Metallurgy
Thursday
11h45--12h45 13h--14hCourse and TP Room E13



2. Master 1 of "Mise en Forme": course on the Applications of Mathematics in the Department of Metallurgy

Tuesday
10h30--11h15:  Course Room E13
Thursday
9h15--10h15:  TD Room E13




Teaching for the second semester of
2020--2021



1. Master 1 of "Genie Metallurgie": course on "Calcul Numérique et Modelisation"

Monday
13h--14h:  Course  Room-H08



2. Master 1 in  Department of "Genies de Procedes": course on Numerical Analysis (Including: FV, FD methods).

Monday
10h30--12h45: Room 10


3. Overtime in ENSMM (Ecole Nationale Superieure des Mines et de le Métallurgie). Numerical Analysis for second year undergraduation

Sunday
15h--16h30: Amphi 1 (Course)
Thursday
8h--9h30: Amphi 1 (Course),  13h30--15: Room 7 (TD-G5), 15h--16h30: Room 14 (TD-G2)


4. Master 1 in  Department of Electromechanical Engineering (Maintenance): course in Finite Element method and Applications

Monday
8h--9h: Amphi06 (Course), 9h15--10h15: Amphi06 (TD), 14h15--15h15: Room of Simulation



Teaching for the first semester of
2020--2021




1. Master 1 of "Mise en Forme": course on the Numerical Analysis and Programming in the Department of Metallurgy

Thursday
11h45--13h15:  Course and TP Room H8



2. Master 1 of "Mise en Forme": course on the Applications of Mathematics in the Department of Metallurgy

Thursday
9h15--10h15:  Course Room H8



3. Overtime in ENSMM (Ecole Nationale Superieure des Mines et de le Métallurgie). Analysis and Numerical Analysis for second year undergraduation

Tuesday
8h-9h30: Room 05--Group 4 (Numerical Analysis)--9h30-11h: Room 07--Group 5 (Analysis)
Thursday
13h30-15h: Room 07--Group 5 (Analysis)--15h-16h30: Room 08--Group 02 (Numerical Analysis)




Teaching for the second semester of
2019--2020



1.  Master 1 in  Department of Electromechanical Engineering (Maintenance): course in Finite Element method and Aplications

Wednesday
11h30-13h: Room K14-Course--13h15-14h45: Room K14--TD 
Thursday
09h45-11h15: Room Simulation--TP/15



2. Master 1 in  Department of "Genies de Procedes": course on Numerical Analysis (Including: FV, FD methods). Details on the course will be provided soon

Thursday
11h30--14h45: Room 49  (or 10)






Teaching for the first semester of 2019--2020



1. Master 2 of Energy in the department of Mechanics: course on Optimization in the Department of Mechanics.

Thursday
11h30--14h: Course with TP  Room K24.


2. Master 1 of "Mise en Forme": course on Numerical Analysis and Programming in the Department of Metallurgy

Thursday
8h--9h30:  Course Room AG58. 11h30--13h: TP Room AG58





Teaching for the second semester of 2018--2019

 

1.  Master 1 in  Department of Electromechanical Engineering (Maintenance): course in Finite Element method and Aplications

Wednesday
11h30-13h: Room K14-Course--13h15-14h45: Room K14--TD
Thursday
11h30-13h: Room of Simulation


2. Master 1 in  Department of "Genies de Procedes": course on Numerical Analysis (Including: FV, FD methods). Details on the course will be provided soon

Thursday
13h15--16h45: Room 47 (or 10)





Teaching for the First semester of 2018--2019



1. Master 2 of Energy in the department of Mechanics: course on Optimization in the Department of Mechanics.

Thursday
11h30--14h: Course with TP  Room K24.


2. Master 1 of "Mise en Forme": course on Numerical Analysis and Programming in the Department of Metallurgy

Wednesday
8h--9h30:  Course Room K19. 11h30--13h: TP Room K19


3. Master 1 of "Mise en Forme": course on Applied Mathematics in the Department of Metallurgy

Thursday
9h45--11h15:  Course Room K19.




Teaching for the second semester of 2017--2018


 

1. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains. Useful link on the subject

Thursday
13h15--14h45: Amphi 22


2. Master 1 in 
Department of "Genies de Procedes": course on Numerical Analysis (Including: FV, FD methods). Details on the course will be provided soon

Tuesday
11h30--14h45: Room 49




Teaching for the first semester of 2017--2018





1. Master 2 of numerical Analysis in the department of Mathematics: course on Finite Volume methods.

Tuesday
11h30-13h30 (Course and TD: Room-12 ): Department of Mathematics.



2. Master 2 of Energy in the department of Mechanics: course on Optimization.

Monday
9h45-11h15 (Course, Room-I7 ) and 11h30--13h (TD, Room-I10): Bloc I.



3. Master 1 of "Genie de Materiaux" in the department of Mechanics: course on Finite Element methods.

Tuesday
13h15-15h30 (Course and TD,  Room-I9 ): Bloc I.


Teaching for second semester of 2016--2017


 


1. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains. Useful link on the subject

Thursday
13h15--14h45: Amphi 22

2. Master in  Department of Electromechanical Engineering (Maintenance): course in Finite Element method and Aplications. Details on the course will be provided soon

Sunday
08h-09h30: Room K14-Course--09h30-11h: Room K14--TD
Tuesday
08h-09h30: Room of Simulation


3. Overtime in ENSMM (Ecole Nationale Superieure des Mines et de le Métallurgie). Analysis for second year undergraduation

Sunday 11h--12h30: Room 04--Group 01--13h30--15h: Room 05--Group 02
Tuesday
13h30--15h: Room 06--Group 03--15h--16h30: Room 04--Group 01
Thursday 08h-09h30: Room 06--Group 03--09h30-11h: Room 05--Group 02




Teaching for the first semester of
2016--2017



1. Master 2 of numerical Analysis in the department of Mathematics: course on Finite Volume methods.

Sunday
13h30-16h15 (Course and TD: Room 9-Room 13): Department of Mathematics.


2. Physics "Master 2 of Theoretical Physics": course in Numerical Methods (Finite Differences and Finite Volumes) with Matlab for some Known Models

Monday
09h30-11h (Course)-- 11h-12h30 (TD): Department of Physics.


3. Overtime in ENSMM (Ecole Nationale Superieure des Mines et de le Métallurgie). Analysis for second year undergraduation

Sunday
9h30-11h: Room 05--Group 02--11h-12h30: Room 04--Group 01
Thursday
08h-09h30: Room 04--Group 01--09h30-11h: Room 05--Group 02


4.
Overtime in ST (Tronc Commun Sciences et Techniques)-Faculté des Sciences de L'Ingégniorat. Analysis for second year undergraduation

Monday 8h-9h25: Room AG06--Group GC 08--13h15-14h45:  Room AG18--Group METAL 03
Thursday
13h15-14h45: Room K04--Group PRO 01--15h-16h30: Room K03-Group HSI 1


Scheduled teaching
for the second  semester of 2015--2016


 
1. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains


Thursday
13h15-14h45 (course, Amphi 22) : Department of Mathematics.

2. Master in  Department of Metallurgy and Materials Engineering: course in Modeling in Materials. The programme of this course

Tuesday
8h-9h30 (Course, Room H07) -- 9h45-11h15 (Course, Room H07)-- 11h30-13h00 (TD, Room H07)

3. Overtime in EPST (Ecole Preparatoire aux Sciences et Techniques). Analysis for second year undergraduation

Sunday 9h30-10h55: Room 10--Group E4--15h30-16h55: Room 1--Group F4
Wednesday 8h-9h25: Room 10/16--Group E3/F6+F4--14h-15h25: Room 14-Group E4 (one per 15 days)
Thursday 8h-9h25: Room 12--Group F6--9h30-11h: Room 10-Group E3




Teaching for first semester of of 2015--2016


1. Master 1 Mise en forme (Department of Metallurgy and Materials Engineering): course in Numerical Analysis.

Tuesday
8h-9h30 (Course, Room K3) -- 9h45-11h15 (Course, Room K3)-- 11h30-13h00 (TD, Room K3)

2. Overtime in EPST (Ecole Preparatoire aux Sciences et Techniques). Analysis for second year undergraduation

Sunday 9h30-10h55: Room 10--Group E4--15h30-16h55: Room 1--Group F4
Wednesday 8h-9h25: Room 10/1--Group E3/F6--14h30-15h25: Room 14-Group E4 (one per 15 days)
Thursday 8h-9h25: Room 12--Group F6--9h30-11h: Room 10-Group E3--14h-15h25: Room 11--Group F4 (one per 15 days)

3. Master 2 of numerical Analysis in the department of Mathematics: course on Finite Volume methods.

Tuesday
11h30-14h30 (course) --Room 10: Departement of Mathematics.


Scheduled teaching
for the second  semester of 2014--2015


1. In the Department of Mechanics:  Third year-level in Licence '' Développement": Numerical Analysis

Monday 8h-9h30 (Course, I9)--9h30--11h (TD, I9)

2. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains


Tuesday
13h45-15h15 (course, Amphi 22) : Department of Mathematics.

3. Master in  Department of Metallurgy and Materials Engineering: course in Modeling in Materials. The programme of this course

Tuesday
8h-9h30 (Course, Room K19) -- 9h45-11h15 (Course, Room K19)-- 11h30-13h00 (TD, Room K19)



Scheduled teaching for
2015--2016


1. Master of Theoretical Physics in the department of Physics for the year 2015--2016: course in Mathematics. The programme of this course. 



Scheduled teaching for first semester of of 2014--2015

1. Master 2 of numerical Analysis in the department of Mathematics: course on Finite Volume methods. The programme of this course

Tuesday
12h-16h15 (course) --Room 12: Departement of Mathematics.


2. Master 1 Mise en forme (Department of Metallurgy and Materials Engineering): course in Numerical Analysis.

Tuesday
8h-9h30 (Course, Room H10) -- 9h45-11h15 (Course, Room H10)-- 11h30-13h00 (TD, Room H10)


3. Physics "Master 2 of Theoretical Physics": course in Finite Volume Methods for some Known Models


Monday
12h15-13h45 (course)--Room 8 : Departement of Physics. 14h-15h30--Room 8 (TP) : Departement of Physics.

3.1 Some subjects of research given to the students
 

4.
Overtime in EPST (Ecole Preparatoire aux Sciences et Techniques). Analysis for first and second year undergraduation

Wednesday 8h-9h25: Room 8/9--Group F6/E3--15h30-17h:  Room 1--Group B2
Thursday
8h-9h25: Room 12--Group F6--9h30-11h: Room 3-Group E3--14h-15h30: (Room 13, Group B2)






Scheduled teaching for the second  semester of 2013--2014


1. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains

Wednesday
10h-11h15 (course, Amphi 22) : Departement of Mathematics.

2. Master in 
Department of Metallurgy and Materials Engineering: course in Modeling in Materials. The programme of this course

Tuesday
8h-9h30 (Course, Room H10) -- 9h45-11h15 (Course, Room H10)-- 11h30-13h00 (TD, Room H10)

3. Overtime in EPST (Ecole Preparatoire aux Sciences et Techniques). Analysis for first year and second year undergraduation

Sunday
8h-9h25: Room 11--Group C03 (First year undergraduation)--12h30-13h55: Room 9-Group F05 (Second year undergraduation)
Wednesday
12h30-13h55: Room 8--Group C03 (First year undergraduation)--14h-15h25: Room 10-Group F05 (Second year undergraduation)



Scheduled teaching for the first  semester of 2013--2014

1. Master 2 of numerical Analysis in the department of Mathematics: course on Finite Volume methods. The programme of this course

Monday
8h-11h15 (course, Room 12) : Departement of Mathematics.

2. Master 1 Mise en forme (Department of Metallurgy and Materials Engineering): course in Numerical Analysis. Some details on the course will be provided later

Tuesday
8h-9h30 (TD, Room H09) -- 9h45-11h15 (TP, Room H09)-- 11h30-13h00 (Course, Room H09)

3. Overtime in EPST (Ecole Preparatoire aux Sciences et Techniques). Analysis for first year and second year undergraduation

Sunday
8h-9h25: Room 11--Group C03 (First year undergraduation)--12h30-13h55: Room 9-Group F05 (Second year undergraduation)
Wednesday
12h30-13h55: Room 8--Group C03 (First year undergraduation)--14h-15h25: Room 10-Group F05 (Second year undergraduation)



Scheduled teaching for the second  semester of 2012--2013


1. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains

Tuesday
8h-9h45 (course, Amphi 22) : Departement of Mathematics.

1.1 An attempt to write a brochure in the subject: applications-mathematics

2. Second year ST (Sciences et Techniques): TPs in Matlab

2.1 Plan of teaching in ST

Tuesday
11h30-13h: Room of TP AD03-Group I03
Thursday
8h-9h30: Room of TP AD01-Group J01--9h45-11h15: Room of TP AD04-Group I02--13h15-14h45: Room of TP AD04-Group K04--15h-16h30: Room of TP AD01-Group I04

2.2 A useful link to the Matlab

Scheduled teaching for the first  semester of 2012--2013



1. Master 2 Physics: course in Finite Volume Methods for some Known Models

Monday
12h15-13h45 (course) : Departement of Physics. 14h-15h30 (TP) : Departement of Physics.

2. Second year undergraduation in the department of "Mine": TDs in Probability.

Sunday
11h30-13h: Room S57-Group 3-- 14h-15h30:  Room S40-Group 4
Monday
15h45-17h: Room S40-Group 2



Scheduled teaching for the second  semestre of 2011--2012

1. Second year-level in Licence Mathematics: Applications of Mathematics in the other domains

Tuesday
14-15h30 (course, Amphi 4) : Departement of Mathematics.

1.1 An attempt to write a brochure in the subject: applications-mathematics

2. Second year ST (Sciences et Techniques): TPs in Matlab

Tuesday
11h30-13h: Room of TP-Group I4
Wednesday
9h45-11h15: Room TP-Group I8-- 11h30-13h:  Room TP-Group K5


Scheduled teaching for the first  semestre of 2011--2012



1. Master 2 Physics: course in Finite Volume Methods for some Known Models

Monday
14-15h30 (course) : Departement of Physics. 15-17h (TP) : Departement of Physics.

2. First year undergraduation in Maths Informatics (LMD)

Monday
8-9h30: Group A4, Room  4-- 9h45-11h15: Group B6, Room  6-- 12h00-13h30: Group A10, Room  10
Wednesday
8-9h30: Group A10, Room  10
Thursday
8-9h30: Group B6, Room  6-- 9h45-11h15: Group A4, Room  4



Scheduled teaching for second  semestre of 2010--2011

1. First year undergraduation in Economy

Sunday
8-9h30: Group 10 S3, Room  10-- 9h30-11h: Group 9 S3, Room  11 (These rooms locate at the building of LMD in Sidi Achour)
Monday 14h-15h30: Group 8 S4, Room 19-- 15h30-17h: Group 7 S4, Room  18 (These rooms locate at the building of LMD in Sidi Achour)
Tuesday 8h-9h30: Group 8 S1, Room 19-- 9h30-11h: Group 7 S1, Room  18


2. Second year undergraduation in ''Ecole Preparatoire aux Sciences Et Techniques'' (These lectures are an overwork)


Monday
8h-9h30: Group F4, Room 13-- 9h30-11h: Group E4, Room  3
Thursday
15h30-17h: Group E4, Room 12-- 17h-18h30: Group F4, Room  12



Scheduled teaching for the  second semestre of 2009--2010
Monday
8h-9h30: Group L1, Room AG 60-- 9h45-11h15: Group K3, Room AG 06 (These rooms locate at the fameous building AG, AD in Sidi Ammar)

14h-15h30: Group 6 S4, Room 17
-- 15h30-17h: Group 5 S4, Room 16 (These rooms locate at the building of LMD in Sidi Achour)
Tuesday
8h-9h30: Group 1 S2, Room 1-- 9h30-11h: Group 2 S2, Room 2 (These rooms locate at the building of LMD in Sidi Achour)

13h15-14h45: Group J6, Room AG 19-- 15h-16h30: Group I6, Room AG 18 (These rooms locate at the fameous building AG, AD in Sidi Ammar)
Thursday
13h15-14h45: Group J1, Room AG 65-- 15h-16h30: Group L4, Room AG 18 (These rooms locate at the fameous building AG, AD in Sidi Ammar)


Starting from April, I have supervising of two students in Licence Mathematics: Mrs. Haouam,  Halla and Snasni, Malika.

My past teaching:  April 09--June 09


Starting from April, I have two teaching and a supervision of two students:
Saturday 8h-11h: Master Mutallurgie,  Room  103 Departement of Metallurgy in Sidi Ammar

12h30-14h:  G4 S1, room 4-- 14h-15h30:  G1 S1, room 1 (These rooms locate in the building of LMD in Sidi Achour)
Sunday
12h30-14h G8 S3, room 9-- 14h-15h30 G3 S4, room 3-- 15h30-17h G4 S4, room 4 (These rooms locate in the building of LMD in Sidi Achour)
Monday
9h30-11h G4 S5, room 24-- 12h30-14h G2 S6, room 16-- 14h-15h30 G1 S2, room 1-- 15h30-17h G2 S2, room 2 (These rooms locate in the building of LMD in Sidi Achour)

Remark:
Two courses in the above undergraduation teaching have been changed for other time:
  1. Sunday 15h30-17h G4 S4, room 4 changed  to  Sunday 11h-12h30,  there is no fixed room
  2. Monday  15h30-17h G2 S2, room 2  changed  to  Monday 11h-12h30,  there is no fixed room





Updated Saturday October 8th, 2022